Badania
i Publikacje

Zapraszamy do lektury

Podcast: Skrzydlaty HR – #2 Andrzej Borczyk / Performance Management

wtorek, 09 listopada, 2021
@Monika Ciesielska
Andrzej Borczyk - Performance Management

Performance Management wbrew pozorom nie jest tematem opartym sucho na liczbach, rozliczeniach i podsumowaniach. Już nie. Nowe podejście, stosowane przez świadome zachodzących zmian organizacje, oparte jest na współpracy wokół celów, a przede wszystkim na komunikacji i feedbacku, który przekazywany jest w sposób bieżący i ciągły.

„Nie rozliczamy ludzi ze wszystkich aktywności zawodowych, które wykonują, tylko z tych, które mają realny wpływ na wyniki biznesowe, na działanie zespołu, na nasze otoczenie, na naszych klientów i partnerów biznesowych. To jest zmiana, która się bardzo mocno zarysowuje. To co dawało sukces wczoraj, nie przyniesie sukcesu jutro, bo organizacje mają coraz mniej ludzi, coraz więcej wyzwań ze świata zewnętrznego i muszą działać inaczej.”

mówi Andrzej Borczyk, Dyrektor Personalny w Grupie Żywiec, który jest gościem podcastu „Skrzydlaty HR”, jeden z najciekawszych głosów na arenie HR w Polsce.

Zapraszamy na rozmowę o zarządzaniu efektywnością pracowników, w trakcie której Monika Ciesielska i Andrzej Borczyk omówią:

  • nowe oblicze performance management,
  • zastosowanie technologii w procesie oceny, nowoczesne narzędzia i ich efektywność,
  • częstotliwość badań i kulturę feedbacku,
  • sprawiedliwość płacową i różnicowanie wynagrodzeń,
  • i z przymrużeniem oka – co film „Moneyball” ma wspólnego z performance management.

Podcast dostępny jest na:
📣 Youtube: https://lnkd.in/e7iyFvKk
📣 Spotify: https://lnkd.in/eG6uT3tN
📣 Apple: https://lnkd.in/eeZy2UDP
📣 SoundCloud: https://lnkd.in/efq-CiEG
📣 Spreaker: https://lnkd.in/eqnyeP2Z

Do śledzenia podcastu „Skrzydlaty HR” zapraszamy wszystkich liderów zespołów, kadrę zarządzającą i praktyków HR, dla których rozwój i zmiana są naturalne i pożądane. Posłuchajcie jak robią to inni.

Great Resignation: Drogi Pracodawco, co poszło nie tak?

wtorek, 30 listopada, 2021
@Monika Ciesielska
Termin Wielkiej Rezygnacji pojawił się po raz pierwszy w wypowiedzi Anthony’ego Klotza, profesora zarządzania w Mays Business School of Texas A&M University,…

Podcast: Skrzydlaty HR – #3 Anita Rogalska / Budowanie kultury różnorodności

wtorek, 23 listopada, 2021
@Monika Ciesielska
Skrzydlaty HR
Jak dokonać transformacji biznesowej i jednocześnie nie zatracić budowanej latami kultury organizacyjnej, a wręcz wzbogacić ją o składniki niezbędne do budowania przynależności…

Cyberbezpieczeństwo — ryzyko, którego nie można zignorować

poniedziałek, 15 listopada, 2021
@IMSA Search Global Partners
Ryzyko cyberprzestępczości jest bardzo realne dla firm każdej wielkości. Wiąże się ze znaczącymi kosztami i bez wątpienia nie może być dłużej ignorowane.…