Badania
i Publikacje

Zapraszamy do lektury

Zdrowie psychiczne pracowników bardziej krytyczne niż kiedykolwiek

poniedziałek, 23 sierpnia, 2021
@IMSA Search Global Partners

Od marca 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia, ludzie na całym świecie bardzo ucierpieli. Izolacja, choroba i utrata pracy doprowadziły do ​​zwiększenia poziomu stresu i niepokoju. Teraz, gdy pracodawcy przygotowują się do powrotu do biur, muszą zastanowić się w jaki sposób wykonywac pracę – zdalnie, hybrydowo, czy osobiście? Jak będą wyglądały przestrzenie biurowe – przekonfigurowane, pomniejszone, wspólne? Jakie będą protokoły szczepień? A co najważniejsze, jakie będzie zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie pracowników?

Według Indeksu Zdrowia Psychicznego z maja 2021 r. „O 55% wzrosło ryzyko pojawienia się syndromu stresu pourazowego u pracowników… i nastąpił 59% spadek koncentracji pracowników w porównaniu do okresu sprzed pandemii”. Co więcej, zgodnie z badaniem Managing the People Side of Risk, przeprowadzonym na początku 2021 r. wśród 1380 menedżerów ds. zasobów ludzkich i menedżerów ryzyka na całym świecie, wśród największych dostrzeganych zagrożeń znajduje się pogorszenie zdrowia psychicznego i wyczerpanie w miejscu pracy.

Pracownicy nie czują się wspierani

Amerykańskie badanie Gallupa przeprowadzone w marcu 2021 r. wykazało, że tylko 35% pracowników zdecydowanie zgadza się, że ich firma dba o ich dobre samopoczucie; w porównaniu do 48% w maju 2020 r. Ten znaczny spadek jest silnym sygnałem dla tych organizacji, które chcą zwrócić na ten aspekt uwagę. Czas opracować strategię, stworzyć plan i zainwestować w dobrostan pracowników.

Pracodawcy muszą uczynić zdrowie psychiczne priorytetem

Pracodawcy muszą zdawać sobie sprawę, że rozwiązywanie problemów pracowników związanych ze zdrowiem psychicznym musi być obecnie priorytetem. Tworzenie środowiska empatii i zrozumienia ma znaczenie dla pracowników. Firmy, które koncentrują się na zdrowiu psychicznym, często doświadczają wzrostu zaangażowania i produktywności.

Zarządzaj w górę

Dyrektorzy generalni muszą tworzyć środowisko pracy, które wykazuje prawdziwe zaangażowanie i kulturę dobrego samopoczucia wspieraną przez programy pracownicze, które zachęcają do opieki. Dostęp do zdrowej żywności i ćwiczeń fizycznych, stworzenie firmowego biegu charytatywnego, czy też zachęcanie pracowników do biegania do domów do swoich rodzin, to sposoby w jakie liderzy mogą odgrywać znaczącą rolę w promowaniu dbaniu o dobrostan swoich pracowników i ich rodzin, budując pozytywny cykl inspiracji. Zarządcy firm muszą również brać przykład dobrych zachowań od liderów średniego szczebla, którzy przejawiają inicjatywy dobrze znając i rozumiejąc członków swoich zespołów.


Pełna treść artykułu: Post-Pandemic, Employee Mental Health More Critical Than Ever

Styl Zarządzania Anno Domini 2022

wtorek, 05 października, 2021
@IMSA Search Global Partners
Leadership 2022
Od założyciela start-upu po dyrektora generalnego firmy z listy Fortune 500 – przywództwo polega na inspirowaniu innych. Przed pandemią, oprócz Motywującego, przywództwo…

Podcast: Skrzydlaty HR – #1 Marzena Mielecka / Human-Centric Leadership

czwartek, 23 września, 2021
@Monika Ciesielska
Wszystkich liderów, dla których rozwój i zmiana są naturalne i pożądane, zapraszamy na premierową rozmowę podcastu Moniki Ciesielskiej „Skrzydlaty HR”, przeprowadzoną z…

Podcast Moniki Ciesielskiej: “Skrzydlaty HR”

czwartek, 16 września, 2021
@Monika Ciesielska
Skrzydlaty HR
“Był taki czas gdy zapragnęłam zostać nawigatorem lotniczym i spędzałam czas z głową w chmurach, zachwycając się światem, który z góry wyglądał…