Badania
i Publikacje

Zapraszamy do lektury

Planowanie sukcesji w świecie po pandemii

wtorek, 25 maja, 2021
@IMSA Search Global Partners

Planowanie sukcesji jest mądrym posunięciem dla organizacji każdej wielkości – od Fortune 1000, do małych, rodzinnych firm. Przygotowanie się na nieuchronne zmiany na kluczowych stanowiskach kierowniczych, jest równoznaczne z unikaniem niestabilności i zakłóceń w przyszłości. Kryzys wywołany przez COVID nadał temu tematowi wysokiego priorytetu, ponieważ wiele firm zaczęło zauważać konsekwencje niezdolności kadry zarządzającej do wykonywania codziennych obowiązków.

Niezależnie od tego, czy chodzi o zdefiniowane odejścia, czy o rozwiązanie możliwych sytuacji awaryjnych, opracowanie planu sukcesji powinno być ważną częścią strategii zarządzania talentami w firmie. Mówiąc najprościej, dotyczy to identyfikacji kluczowych ról w całej korporacji, w tym również umiejętności, wiedzy, doświadczenia i cech, które muszą posiadać jednostki, aby odnieść sukces na danym stanowisku. Bardziej rozbudowany plan obejmie identyfikację i rozwój kandydatów przed zmianą przywództwa, a także bieżące mapowanie potencjalnych kandydatów zewnętrznych. Może to zapewnić terminowe awansowanie lub zatrudnianie następców, tak aby firmy nadal działały sprawnie po odejściu kluczowych liderów.

Potrzeba jest zawsze obecna

Według niedawnego artykułu Forbesa (forbes.com 4/8/2021) 10-17% korporacji co roku powołuje nowego prezesa. Jednak według nadal trwających badań Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Talentów tylko jedna trzecia z firm ma sformalizowany proces planowania sukcesji. Wcześniejsze badania przeprowadzone przez Deloitte (deloitte.com 9/27/2018) potwierdzają tę lukę: 86% ankietowanych liderów uważa planowanie sukcesji za pilny lub ważny priorytet, podczas gdy tylko 14% twierdzi, że dobrze sobie z tym radzi.

Firmy stoją również w obliczu trudnego globalnego wyzwania związanego z talentami, w związku z nadchodzącym przejściem na emeryturę Baby Boomers piastujących stanowiska kierownicze, połączonym z rosnącą skłonnością Millenialsów do częstych zmian miejsc pracy. Ponadto konkurujące ze sobą priorytety biznesowe często stanowią przeszkodę w przeznaczaniu czasu i zasobów niezbędnych do planowania sukcesji i rozwoju przywództwa.

Amazon versus co stanowi o sukcesie firmy

Niedawna roszada na najwyższym szczeblu w Amazonie, stanowi przykład udanej sukcesji dyrektora generalnego w dużej spółce publicznej. The Wall Street Journal (2/3/2021) potwierdził, że fundamenty do dokonania wspomnianej sukcesji zbudowano lata temu. Do wiadomości publicznej podano, że założyciel i dyrektor generalny Amazona – Jeff Bezos, odszedł ze stanowiska i mianował Andy’ego Jassy’ego swoim następcą. Jassy znany był z tego, że był blisko Bezosa przez ostatnich kilka dekad. Bezos natomiast pozostał na stanowisku Przewodniczącego Rady. Po ogłoszeniu tgej informacji, akcje Amazona nadal osiągały dobre wyniki, ze względu na ukazaną stabilność w grupie kierowniczej i udaną zmianę przywództwa.


Pełna treść artykułu: It’s Urgent – Succession Planning In A Post-COVID World

Styl Zarządzania Anno Domini 2022

wtorek, 05 października, 2021
@IMSA Search Global Partners
Leadership 2022
Od założyciela start-upu po dyrektora generalnego firmy z listy Fortune 500 – przywództwo polega na inspirowaniu innych. Przed pandemią, oprócz Motywującego, przywództwo…

Podcast: Skrzydlaty HR – #1 Marzena Mielecka / Human-Centric Leadership

czwartek, 23 września, 2021
@Monika Ciesielska
Wszystkich liderów, dla których rozwój i zmiana są naturalne i pożądane, zapraszamy na premierową rozmowę podcastu Moniki Ciesielskiej „Skrzydlaty HR”, przeprowadzoną z…

Podcast Moniki Ciesielskiej: “Skrzydlaty HR”

czwartek, 16 września, 2021
@Monika Ciesielska
Skrzydlaty HR
“Był taki czas gdy zapragnęłam zostać nawigatorem lotniczym i spędzałam czas z głową w chmurach, zachwycając się światem, który z góry wyglądał…