Badania
i Publikacje

Zapraszamy do lektury

Planowanie sukcesji w świecie po pandemii

wtorek, 25 maja, 2021
@IMSA Search Global Partners

Planowanie sukcesji jest mądrym posunięciem dla organizacji każdej wielkości – od Fortune 1000, do małych, rodzinnych firm. Przygotowanie się na nieuchronne zmiany na kluczowych stanowiskach kierowniczych, jest równoznaczne z unikaniem niestabilności i zakłóceń w przyszłości. Kryzys wywołany przez COVID nadał temu tematowi wysokiego priorytetu, ponieważ wiele firm zaczęło zauważać konsekwencje niezdolności kadry zarządzającej do wykonywania codziennych obowiązków.

Niezależnie od tego, czy chodzi o zdefiniowane odejścia, czy o rozwiązanie możliwych sytuacji awaryjnych, opracowanie planu sukcesji powinno być ważną częścią strategii zarządzania talentami w firmie. Mówiąc najprościej, dotyczy to identyfikacji kluczowych ról w całej korporacji, w tym również umiejętności, wiedzy, doświadczenia i cech, które muszą posiadać jednostki, aby odnieść sukces na danym stanowisku. Bardziej rozbudowany plan obejmie identyfikację i rozwój kandydatów przed zmianą przywództwa, a także bieżące mapowanie potencjalnych kandydatów zewnętrznych. Może to zapewnić terminowe awansowanie lub zatrudnianie następców, tak aby firmy nadal działały sprawnie po odejściu kluczowych liderów.

Potrzeba jest zawsze obecna

Według niedawnego artykułu Forbesa (forbes.com 4/8/2021) 10-17% korporacji co roku powołuje nowego prezesa. Jednak według nadal trwających badań Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Talentów tylko jedna trzecia z firm ma sformalizowany proces planowania sukcesji. Wcześniejsze badania przeprowadzone przez Deloitte (deloitte.com 9/27/2018) potwierdzają tę lukę: 86% ankietowanych liderów uważa planowanie sukcesji za pilny lub ważny priorytet, podczas gdy tylko 14% twierdzi, że dobrze sobie z tym radzi.

Firmy stoją również w obliczu trudnego globalnego wyzwania związanego z talentami, w związku z nadchodzącym przejściem na emeryturę Baby Boomers piastujących stanowiska kierownicze, połączonym z rosnącą skłonnością Millenialsów do częstych zmian miejsc pracy. Ponadto konkurujące ze sobą priorytety biznesowe często stanowią przeszkodę w przeznaczaniu czasu i zasobów niezbędnych do planowania sukcesji i rozwoju przywództwa.

Amazon versus co stanowi o sukcesie firmy

Niedawna roszada na najwyższym szczeblu w Amazonie, stanowi przykład udanej sukcesji dyrektora generalnego w dużej spółce publicznej. The Wall Street Journal (2/3/2021) potwierdził, że fundamenty do dokonania wspomnianej sukcesji zbudowano lata temu. Do wiadomości publicznej podano, że założyciel i dyrektor generalny Amazona – Jeff Bezos, odszedł ze stanowiska i mianował Andy’ego Jassy’ego swoim następcą. Jassy znany był z tego, że był blisko Bezosa przez ostatnich kilka dekad. Bezos natomiast pozostał na stanowisku Przewodniczącego Rady. Po ogłoszeniu tgej informacji, akcje Amazona nadal osiągały dobre wyniki, ze względu na ukazaną stabilność w grupie kierowniczej i udaną zmianę przywództwa.


Pełna treść artykułu: It’s Urgent – Succession Planning In A Post-COVID World

Podcast: “Skrzydlaty HR” – #8 Dorota Minta / Jak regulować emocje?

poniedziałek, 14 marca, 2022
@Monika Ciesielska
„Pomaganie innym w sytuacji w jakiej jesteśmy wymaga ogromnej uważności i wsłuchania się w potrzeby drugiej osoby. Reakcje na traumę i stres…

Podcast: „Skrzydlaty HR” – #7 David Nirenberg, Mitch Berger / Rekrutacja nowej ery

czwartek, 17 lutego, 2022
@Monika Ciesielska
Jak zmienił się rynek pracy podczas pandemii i jak wpłynęło to na proces rekrutacji? Kto wie o tym lepiej niż my, rekruterzy…

Podcast: Skrzydlaty HR – #6 Szymon Janiak / Rola HR w Venture Capital

wtorek, 25 stycznia, 2022
@Monika Ciesielska
Świat startupów, w którego krajobraz wpisane są nowe technologie, postęp, zmiana, innowacje, wszystkie te rundy finansowania, o tak – ten świat wydaje…