Koronawirus doprowadził do niepowodzenia w wielu z tych obszarów, ponieważ firmy pracowały zdalnie, a wiele z nich musiało dokonać redukcji zatrudnienia. Kobiety i mniejszości ucierpiały w sposób nieproporcjonalny, odnotowując wyższy odsetek utraty pracy. Jednoczesny rozwój ruchu Black Lives Matter na całym świecie, zwiększył wrażliwość na nierówności w miejscu pracy. Pracownicy oczekują, że temat RRI zostanie omówiony i potraktowany poważeni, co czyni go imperatywem po pandemii.
Spojrzenie na RRI przez pryzmat zarządzania talentami ma zastosowanie podczas opracowywania działań, które przynoszą rezultaty. Niedawny podcast McKinsey zatytułowany „The Elusive Inclusive Workplace” (23.03.2021) podkreślił znaczenie tworzenia inicjatyw w całym „cyklu życia talentów”.
Aby zająć się różnorodnością, firmy powinny skupić się na źródłach pozyskiwania talentów i umiejętnościach, które są sprawdzonymi wyznacznikami sukcesu. Technologie takie jak sztuczna inteligencja mogą dostarczyć pełniejsze wnioski, ale tylko wtedy, gdy są oparte na danych, które uwzględniają ludzkie inklinacje w istniejących normach. Jeśli dany atrybut lub umiejętność nie są poparte danymi w postaci dokładnego wskaźnika, nie ma na nie miejsca w rozmowie oceniającej.
Według partnera zarządzającego IMSA Denmark, Jensa Christiana Jensena: „Widzimy ciągły i rosnący trend w poszukiwaniu kadry kierowniczej w większych firmach w celu zapewnienia różnorodności w drodze bezstronnego procesu. Rozpoczyna się ona od wstępnej analizy stanowiska pracy, a następnie stworzenia opisu stanowiska, upewniając się, że jest ono neutralne pod względem płci i że proces koncentruje się wyłącznie na kompetencjach, a nie na płci, pochodzeniu etnicznym, religii itp.”
W swoich „Prognozach dotyczących RRI na rok 2021” (Deloitte.com, 22.01.2021) Deloitte sugeruje, że uczciwość w wynagrodzeniach jest obecnie największym problemem równościowym, ponieważ pracownicy żądają przejrzystości. Postrzeganie równości wpływa na markę pracodawcy, zaangażowanie pracowników i dobre samopoczucie w miejscu pracy. Statystyki potwierdzają ten pogląd: nierówności w wynagrodzeniach są znaczące między podobnie wykształconymi czarnoskórymi i białymi mężczyznami (22%) i podobnie wykształconymi czarnoskórymi i białymi kobietami (8%) wykonującymi tę samą pracę.
Pełna treść artykułu: Diversity, Equity, and Includion (DEI) – A Post-Pandemic Imperative for Companies ACcross the Globe