Badania
i Publikacje

Zapraszamy do lektury

Wysokowydajne zespoły w po-covidowym miejscu pracy

poniedziałek, 28 czerwca, 2021
@IMSA Search Global Partners

Obrazując sobie miejsce pracy po COVID, kluczowe jest utrzymanie pozytywnych zmian, które nastąpiły podczas pandemii. Powrót do starej normy nie jest opcją dla silnych firm w 2022 roku i w latach późniejszych. W webinarze McKinsey 5/20 „Reimagining Organizations for Post-Pandemic times” Mary Meaney sugeruje, aby liderzy biznesu zadali sobie następujące pytania: „Kim jesteś? Jak działasz? i jak się rozwiniesz?” Skutecznie osadzone operacje usuwają granice, przyspieszają podejmowanie decyzji i umożliwiają wykorzystanie nowych technologii. Meaney podsumowuje: „W czasie kryzysu liderzy doświadczają i uczą się, że zespoły o wysokiej wydajności podejmują nie tylko szybsze, ale także lepsze decyzje”.

Co sprawia, że ​​zespół osiąga najlepsze wyniki?

Zespół o wysokiej wydajności to grupa ludzi, którzy wykazują wysoki poziom współpracy i zapewniają doskonałe wyniki. Ten zespół zwykle składa się z ludzi o różnych, ale uzupełniających się rolach i obowiązkach, zsynchronizowanych jak koła zębate w maszynie. Chociaż zespoły są oczywiście podstawą w miejscu pracy, osiągnięcie wysokiej wydajności wymaga planowania i inwestycji.

Menedżerowi może być łatwiej delegować zadania poszczególnym osobom, gromadzić ich wyniki i kontrolować podejmowanie decyzji. Jednak wysokowydajne zespoły robocze osiągają lepsze wyniki niż jednostki, ponieważ mają przewagę w postaci wielu doświadczeń i umiejętności oraz są bardziej zwinni w rozwiązywaniu problemów. Zespoły o wysokiej wydajności są upoważnione do ustalania strategii i realizacji, często z ograniczonym nadzorem. Wszystkie najlepsze zespoły cechują:

  • Wspólny cel i wspólne wartości
  • Dobrze zdefiniowane cele, role i obowiązki
  • Przywództwo rotacyjne i partycypacyjne
  • Przejrzystość, komunikacja i zaufanie
  • Rozwój zawodowy i zachęty
  • Jak budować wysokowydajne zespoły
  • Zidentyfikuj swoich utalentowanych ludzi

Jak zbudować wysokowydajny zespół?

Zidentyfikuj utalentowanych pracowników

Kluczowe będzie identyfikowanie utalentowanych pracowników posiadających odpowiednią i różnorodną wiedzę funkcjonalną, doświadczenie i umiejętności, którzy będą tworzyć zespół. Następnie dokonanie oceny stylu pracy poszczególnych osób za pomocą testów typu Myers-Briggs, aby zrozumieć, w jaki sposób jednostki te będą się uczyć, współpracować i przewodzić razem – osobiście lub wirtualnie. Członkowie zespołu będą się wzajemnie inspirować i zachęcać – wykorzystując i przyspieszając swój wkład w skumulowany sukces.

Zbuduj wspólne poczucie celu

Zbierz zespół, osobiście lub wirtualnie, aby omówić misję firmy, cel zespołu i priorytety projektu. Przedstaw cele i zachęć zespół do aktywnego udziału. Z entuzjazmem przyjmij debatę i dyskurs, gdy jest to konieczne, jako środek zapewniający indywidualne i grupowe uczestnictwo. Opracuj cele SMART zespołu (konkretne, mierzalne, wykonalne, zorientowane na wyniki i ograniczone czasowo) i uwzględnij cele, które motywują do wydajnej pracy. Połącz cele zespołu z celami indywidualnymi i celami biznesowymi firmy.

Zainwestuj w usprawnioną komunikację i rozwój zespołu

Zespoły o wysokiej wydajności muszą być elastyczne podczas pracy zsynchronizowanej. Potrzebują przejrzystych procesów i dostępnych narzędzi, aby swobodnie i szybko komunikować się. Przejrzysta komunikacja nigdy nie była ważniejsza, ponieważ więcej osób pracuje wirtualnie. Od Slacka po Monday.com oceń narzędzia z zespołem, który będzie ich używał. Buduj zespół, zapewniając możliwości rozwoju zawodowego, który zainspiruje do dalszego tworzenia i innowacji.


Pełna treść artykułu: High-Performing Teams in the Post-COVID Workplace

Podcast: “Skrzydlaty HR” – #8 Dorota Minta / Jak regulować emocje?

poniedziałek, 14 marca, 2022
@Monika Ciesielska
„Pomaganie innym w sytuacji w jakiej jesteśmy wymaga ogromnej uważności i wsłuchania się w potrzeby drugiej osoby. Reakcje na traumę i stres…

Podcast: „Skrzydlaty HR” – #7 David Nirenberg, Mitch Berger / Rekrutacja nowej ery

czwartek, 17 lutego, 2022
@Monika Ciesielska
Jak zmienił się rynek pracy podczas pandemii i jak wpłynęło to na proces rekrutacji? Kto wie o tym lepiej niż my, rekruterzy…

Podcast: Skrzydlaty HR – #6 Szymon Janiak / Rola HR w Venture Capital

wtorek, 25 stycznia, 2022
@Monika Ciesielska
Świat startupów, w którego krajobraz wpisane są nowe technologie, postęp, zmiana, innowacje, wszystkie te rundy finansowania, o tak – ten świat wydaje…