Badania
i Publikacje

Zapraszamy do lektury

Kultura zaufania. Jak ją budować? Trzy złote zasady w budowaniu kultury zaufania

wtorek, 27 października, 2020
@IMSA Search Global Partners

Jedyną rzeczą bardziej skomplikowaną od tworzenie kultury zaufania w firmie, jest rozwijanie jej w trakcie pracy zdalnej. Niemniej jednak, liderzy muszą połączyć siły i jak najszybciej zwiększyć zaufanie w środowisku pracy.

Wielu z nas nadal pracuje zdalnie. Niektórzy tak bardzo przywiązali się do domowego biura, że ​​nie planują już wracać. Nigdy. Według Gallupa: „Pięciu na dziesięciu pracowników twierdzi, że nie chce już pracować w biurze”. Oznacza to, że zespół musi się nauczyć, jak sobie ufać. W przeciwnym razie pojawią się plagi stresu, mikrozarządzania i zakłócenia równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym. Innymi słowy, firma musi nastychmiast zacząć rozwijać kulturę zaufania.

Kultura zaufania przynosi zyski

Od ponad 30 lat Great Place to Work bada organizacje reprezentującve kulturę wysokiego zaufania. Raport tej organizacji „The Business Case for a High Trust Culture” pokazuje, że: „Istnieje silny związek między kulturą wysokiego zaufania, a sukcesem biznesowym.” W rzeczywistości więź jest tak silna, że ​​liderzy zorientowani na strategię, którym zależy na finansowym dobrobycie ich firmy, powinni uczynić budowanie kultury wysokiego zaufania najwyższym priorytetem.

Według raportu, kultura wysokiego zaufania skutkuje 2-3 razy większymi zwrotami na giełdzie niż średnia rynkowa. Ale to nie wszystko. Wskaźniki rotacji są o 50 procent niższe, niż w przypadku konkurentów w branży, a poziom innowacyjności, satysfakcja klientów, zaangażowanie pracowników i sprawność organizacyjna – rosną.

Dane pokazują, że rozwijanie kultury zaufania w firmie, może być jedną z najbardziej dochodowych decyzji, jakie podejmą prezesi. Niemniej jednak większość liderów wciąż ma problemy z budowaniem właściwych nawyków. Oto kilka wskazówek.

Trzy złote zasady w budowaniu kultury zaufania

Zaufanie jest niezwykle ważne. Niemniej jednak zawiera kilka podstawowych zasad, których przywódcy muszą przestrzegać. Oto trzy złote zasady zaproponowane przez IMSA Search:

  1. Zaufanie to proces, a nie decyzja. Przejście do kultury zaufania musi zająć trochę czasu. Nie ma czegoś takiego jak „natychmiastowe zaufanie”, a najgorsze, co przywódcy mogą zrobić, to zdecydować, że od jutra już nikogo nie będą nadzorować. Niewątpliwie taka postawa zaowocuje irytującym mikrozarządzaniem polegającym na kwestionowaniu każdego ruchu pracowników i skupianiu się na tym, co się dzieje. Daj sobie czas i nie rzucaj się na głęboką wodę, bo stres zmusi Cię do większej kontroli niż kiedykolwiek. Zrób jeden mały krok na raz i…

Pełna treść artykułu: The culture of trust. How do we build it?

Podcast: “Skrzydlaty HR” – #8 Dorota Minta / Jak regulować emocje?

poniedziałek, 14 marca, 2022
@Monika Ciesielska
Dorota Minta
„Pomaganie innym w sytuacji w jakiej jesteśmy wymaga ogromnej uważności i wsłuchania się w potrzeby drugiej osoby. Reakcje na traumę i stres…

Podcast: „Skrzydlaty HR” – #7 David Nirenberg, Mitch Berger / Rekrutacja nowej ery

czwartek, 17 lutego, 2022
@Monika Ciesielska
Jak zmienił się rynek pracy podczas pandemii i jak wpłynęło to na proces rekrutacji? Kto wie o tym lepiej niż my, rekruterzy…

Podcast: Skrzydlaty HR – #6 Szymon Janiak / Rola HR w Venture Capital

wtorek, 25 stycznia, 2022
@Monika Ciesielska
Szymon Janiak_Skrzydlaty HR
Świat startupów, w którego krajobraz wpisane są nowe technologie, postęp, zmiana, innowacje, wszystkie te rundy finansowania, o tak – ten świat wydaje…