Badania
i Publikacje

Zapraszamy do lektury

Trzy zasady skutecznego prowadzenia zdalnego zespołu

poniedziałek, 07 września, 2020
@IMSA Search Global Partners

Dziś każdy lider musi być doskonałym zdalnym managerem. To nie jest proste zadanie, zwłaszcza jeśli musisz uczyć się wszystkiego „w biegu”. Oto trzy podstawowe zasady skutecznego zarządzania z dala od biura.

Utrzymanie wydajności pracowników po przejściu na pracę zdalną nie jest łatwym zadaniem. Nawet jeśli pracownicy wydają się być zadowoleni i spełniają się w pracy z domu, liderzy muszą zachować czujność, aby zespół był skupiony i produktywny.

Aby odnieść sukces jako zdalny lider zespołu, musisz sprostać tym oto wyzwaniom:

1. Zmniejsz dystans

Są dwie kluczowe cechy, nad którymi liderzy powinni popracować, jeśli pragną z sukcesem kierować swoim zdalnym zespołem: być responsywnym i dostępnym. Badanie przeprowadzone przez Oracle na grupie 5000 pracowników na całym świecie pokazuje, że widoczność i dostępność lidera są skorelowane z pewnością siebie i wydajnością członków zespołu.

Ale jak połączyć elastyczność i dostępność z równowagą między życiem zawodowym a prywatnym? Spanie z telefonem nie jest odpowiedzią. Tracy Brower z Forbes podaje siedem prostych wskazówek, jak poradzić sobie z tym dylematem. Wybraliśmy cztery z nich, które są najbardziej przydatne z punktu widzenia IMSA Search:

Podtrzymaj spotkania jeden-na-jeden: praca w biurze ma przynajmniej jedną zaletę. Każdego dnia możesz spotkać się ze swoimi pracownikami osobiście. Szybkie, bezpośrednie spotkanie jest doskonałą okazją do sprawdzenia statusu projektów oraz tego jak radzą sobie członkowie Twojego zespołu. Jednak prowadząc zespół zdalny, spotkania powinny być zorganizowane celowo. Jak napisał Brower: „Regularne meldowanie się – osobiście lub za pośrednictwem wideo – jest pomocne, ponieważ kiedy z Twojej strony lub ze strony członków zespołu wchodzi nowy temat, jest czas, aby o tym porozmawiać”.
Bądź punktualny: bez względu na to, czy jest to spotkanie online, czy twarzą w twarz. Pojawiając się na czas, okazujesz szacunek innym. To jest istotne.
Potwierdź: wielu z nas ma dość ciągłego wysyłania e-maili z podziękowaniami. Niemniej jednak, aby zapewnić skuteczną komunikację online, jest to konieczne. Te krótkie odpowiedzi są sygnałem, że otrzymałeś informację, a nadawca może przejść do innego zadania. Jest to również wyraźny sygnał, że zadanie zostało wykonane, a osoba może wyłączyć komputer, co pomaga zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

2. Wspieraj swój zespół

Kluczowym składnikiem skutecznego prowadzenia zdalnego zespołu jest wspieranie i umacnianie jego członków. Niestety w wielu przypadkach menedżerowie pozostawiają swoich pracowników samych z zadaniami, z którymi Ci nie są w stanie sobie poradzić. Aby tego uniknąć, przywódcy powinni traktować upodmiotowienie jako proces. Jak pisze Jarret Jackson w Forbes: „Coaching i uczenie członków zespołu samodzielności, umiejętności dostosowywania się, podejmowania decyzji i wykorzystywania czasu swoich przełożonym w mniejszym stopniu na rzeczy, które tak naprawdę nie wymagają ich uwagi. ”


Pełna treść artykułu: 3 steps to leading a remote team successfully

Podcast: “Skrzydlaty HR” – #8 Dorota Minta / Jak regulować emocje?

poniedziałek, 14 marca, 2022
@Monika Ciesielska
Dorota Minta
„Pomaganie innym w sytuacji w jakiej jesteśmy wymaga ogromnej uważności i wsłuchania się w potrzeby drugiej osoby. Reakcje na traumę i stres…

Podcast: „Skrzydlaty HR” – #7 David Nirenberg, Mitch Berger / Rekrutacja nowej ery

czwartek, 17 lutego, 2022
@Monika Ciesielska
Jak zmienił się rynek pracy podczas pandemii i jak wpłynęło to na proces rekrutacji? Kto wie o tym lepiej niż my, rekruterzy…

Podcast: Skrzydlaty HR – #6 Szymon Janiak / Rola HR w Venture Capital

wtorek, 25 stycznia, 2022
@Monika Ciesielska
Szymon Janiak_Skrzydlaty HR
Świat startupów, w którego krajobraz wpisane są nowe technologie, postęp, zmiana, innowacje, wszystkie te rundy finansowania, o tak – ten świat wydaje…