Badania
i Publikacje

Zapraszamy do lektury

Trzy zasady skutecznego prowadzenia zdalnego zespołu

poniedziałek, 07 września, 2020
@IMSA Search Global Partners

Dziś każdy lider musi być doskonałym zdalnym managerem. To nie jest proste zadanie, zwłaszcza jeśli musisz uczyć się wszystkiego „w biegu”. Oto trzy podstawowe zasady skutecznego zarządzania z dala od biura.

Utrzymanie wydajności pracowników po przejściu na pracę zdalną nie jest łatwym zadaniem. Nawet jeśli pracownicy wydają się być zadowoleni i spełniają się w pracy z domu, liderzy muszą zachować czujność, aby zespół był skupiony i produktywny.

Aby odnieść sukces jako zdalny lider zespołu, musisz sprostać tym oto wyzwaniom:

1. Zmniejsz dystans

Są dwie kluczowe cechy, nad którymi liderzy powinni popracować, jeśli pragną z sukcesem kierować swoim zdalnym zespołem: być responsywnym i dostępnym. Badanie przeprowadzone przez Oracle na grupie 5000 pracowników na całym świecie pokazuje, że widoczność i dostępność lidera są skorelowane z pewnością siebie i wydajnością członków zespołu.

Ale jak połączyć elastyczność i dostępność z równowagą między życiem zawodowym a prywatnym? Spanie z telefonem nie jest odpowiedzią. Tracy Brower z Forbes podaje siedem prostych wskazówek, jak poradzić sobie z tym dylematem. Wybraliśmy cztery z nich, które są najbardziej przydatne z punktu widzenia IMSA Search:

Podtrzymaj spotkania jeden-na-jeden: praca w biurze ma przynajmniej jedną zaletę. Każdego dnia możesz spotkać się ze swoimi pracownikami osobiście. Szybkie, bezpośrednie spotkanie jest doskonałą okazją do sprawdzenia statusu projektów oraz tego jak radzą sobie członkowie Twojego zespołu. Jednak prowadząc zespół zdalny, spotkania powinny być zorganizowane celowo. Jak napisał Brower: „Regularne meldowanie się – osobiście lub za pośrednictwem wideo – jest pomocne, ponieważ kiedy z Twojej strony lub ze strony członków zespołu wchodzi nowy temat, jest czas, aby o tym porozmawiać”.
Bądź punktualny: bez względu na to, czy jest to spotkanie online, czy twarzą w twarz. Pojawiając się na czas, okazujesz szacunek innym. To jest istotne.
Potwierdź: wielu z nas ma dość ciągłego wysyłania e-maili z podziękowaniami. Niemniej jednak, aby zapewnić skuteczną komunikację online, jest to konieczne. Te krótkie odpowiedzi są sygnałem, że otrzymałeś informację, a nadawca może przejść do innego zadania. Jest to również wyraźny sygnał, że zadanie zostało wykonane, a osoba może wyłączyć komputer, co pomaga zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

2. Wspieraj swój zespół

Kluczowym składnikiem skutecznego prowadzenia zdalnego zespołu jest wspieranie i umacnianie jego członków. Niestety w wielu przypadkach menedżerowie pozostawiają swoich pracowników samych z zadaniami, z którymi Ci nie są w stanie sobie poradzić. Aby tego uniknąć, przywódcy powinni traktować upodmiotowienie jako proces. Jak pisze Jarret Jackson w Forbes: “Coaching i uczenie członków zespołu samodzielności, umiejętności dostosowywania się, podejmowania decyzji i wykorzystywania czasu swoich przełożonym w mniejszym stopniu na rzeczy, które tak naprawdę nie wymagają ich uwagi. ”


Pełna treść artykułu: 3 steps to leading a remote team successfully

Great Resignation: Drogi Pracodawco, co poszło nie tak?

wtorek, 30 listopada, 2021
@Monika Ciesielska
Termin Wielkiej Rezygnacji pojawił się po raz pierwszy w wypowiedzi Anthony’ego Klotza, profesora zarządzania w Mays Business School of Texas A&M University,…

Podcast: Skrzydlaty HR – #3 Anita Rogalska / Budowanie kultury różnorodności

wtorek, 23 listopada, 2021
@Monika Ciesielska
Skrzydlaty HR
Jak dokonać transformacji biznesowej i jednocześnie nie zatracić budowanej latami kultury organizacyjnej, a wręcz wzbogacić ją o składniki niezbędne do budowania przynależności…

Cyberbezpieczeństwo — ryzyko, którego nie można zignorować

poniedziałek, 15 listopada, 2021
@IMSA Search Global Partners
Ryzyko cyberprzestępczości jest bardzo realne dla firm każdej wielkości. Wiąże się ze znaczącymi kosztami i bez wątpienia nie może być dłużej ignorowane.…