Badania
i Publikacje

Zapraszamy do lektury

Jak zapewnić równość i różnorodność w firmie? I dlaczego możesz się mylić?

poniedziałek, 10 sierpnia, 2020
@IMSA Search Global Partners

Istnieją trzy główne powody – moralne, prawne i ekonomiczne – dla których różnorodność, równość i integracja są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej w biznesie. Odpowiedzialność za ich osiągnięcie spoczywa przede wszystkim na kadrze zarządzającej, które nadaje ton całej organizacji.

Istnieje jednak znaczna rozbieżność między sposobem, w jaki liderzy i pracownicy postrzegają postęp w kierunku równości w ich organizacjach. Jak wypełnić tę lukę i jak skutecznie prowadzić różnorodne i integracyjne biznesy?

Jaki jest Twój priorytet?

Chociaż zarówno pracodawcy, jak i pracownicy deklarują troskę o równość, liderzy oceniają swoje wysiłki na rzecz stworzenia wspierającego środowiska pracy znacznie wyżej, niż chcą to zrobić ich pracownicy. Oto wnioski z raportu Accenture „Getting to Equal 2020”.

77% kobiet i 67% mężczyzn z 28 krajów uważa, że ​​kultura pracy ma kluczowe znaczenie dla ich rozwoju w miejscu pracy. Taki pogląd podziela 68% liderów badanych organizacji. Ta sama liczba liderów uważa, że ​​tworzy otoczenie, w którym ludzie mają poczucie przynależności, ale tylko jedna trzecia (36%) pracowników się z tym zgadza! Ponadto liczba osób, które nie czują się częścią swoich organizacji, jest 10 razy większa niż sądzą przywódcy (20% w porównaniu z 2%!).

Źródła tych rozbieżności można dostrzec, patrząc na listy najważniejszych cech organizacji wskazanych przez liderów. Tylko co trzeci (34%) umieścił różnorodność na pierwszym miejscu na liście. Najczęstszą odpowiedzią były wyniki finansowe (76%) i rozpoznawalność marki (72%). Jedynie środowisko (rozumiane jako zmniejszenie śladu węglowego działalności firmy) znajduje się niżej na liście priorytetów wśród liderów.


Pełna treść artykułu: How to ensure equity and diversity in the company? And why you may be mistaken?

Podcast: “Skrzydlaty HR” – #8 Dorota Minta / Jak regulować emocje?

poniedziałek, 14 marca, 2022
@Monika Ciesielska
Dorota Minta
„Pomaganie innym w sytuacji w jakiej jesteśmy wymaga ogromnej uważności i wsłuchania się w potrzeby drugiej osoby. Reakcje na traumę i stres…

Podcast: „Skrzydlaty HR” – #7 David Nirenberg, Mitch Berger / Rekrutacja nowej ery

czwartek, 17 lutego, 2022
@Monika Ciesielska
Jak zmienił się rynek pracy podczas pandemii i jak wpłynęło to na proces rekrutacji? Kto wie o tym lepiej niż my, rekruterzy…

Podcast: Skrzydlaty HR – #6 Szymon Janiak / Rola HR w Venture Capital

wtorek, 25 stycznia, 2022
@Monika Ciesielska
Szymon Janiak_Skrzydlaty HR
Świat startupów, w którego krajobraz wpisane są nowe technologie, postęp, zmiana, innowacje, wszystkie te rundy finansowania, o tak – ten świat wydaje…