Badania
i Publikacje

Zapraszamy do lektury

Koronawirus wpłynie na sposób w jaki pracujemy i szukamy pracy. Oto dlaczego.

poniedziałek, 23 marca, 2020
@IMSA Search Global Partners

Zawirowania ogarnęły cały świat. Spadające indeksy na giełdach, zrywane łańcuchy dostaw, wprowadzane przepisy dotyczące kwarantanny we wszystkich gospodarkach światowych. Jak pandemia koronawirusa wpłynie na przyszłość rynku pracy? Członkowie IMSA Search, dzielą się swoimi przemyśleniami.

IMSA Search: Obecna sytuacja uderza w światową gospodarkę na wielu różnych poziomach. Czy firmy i kandydaci dostosują się do nowych okoliczności?

Monika Ciesielska, IMSA Polska: Moim zdaniem powinniśmy działać z determinacją, ale rozmyślnie. Nawet gdybyśmy wszyscy z góry wiedzieli, że wirus dotrze do Polski, to i tak szokująca byłaby prędkość z jaką się rozprzestrzenia, jak i to, że nasz kraj również został zainfekowany. Teraz wiemy, że już tu jest i potrzebujemy chwili na uspokojenie emocji i zmianę rutyny pracy.

Jerry Chang, IMSA Chiny: Musimy dostosować się do nowej sytuacji. Obserwujemy wiele zmian w zachowaniu klientów i kandydatów, co w tej sytuacji jest naturalne. W Chinach (ale nie tylko tutaj) klienci nie chcą spotykać się z kandydatami osobiście. Mobilność została ograniczona do absolutnego minimum, co dotyczy nie tylko podróży. Kandydaci rzadziej przenoszą się do innych miast aby objąć nowe stanowisko. Wolą pozostać tam, gdzie są, ze względu na rodzinę i musimy to uszanować.

Alena Sanders, IMSA Czechy: Ogólnie odsetek dostępnych kandydatów wzrośnie. Branża hotelarska już jest mocno dotknięta, a znaczna liczba mniejszych firm będzie miała trudności z przetrwaniem. Wiele osób będzie potrzebowało zmienić ścieżkę kariery i rozpocząć pracę w innej dziedzinie, w której wolne stanowiska są nadal dostępne.

Monika Ciesielska, IMSA Polska: Z drugiej strony patrząc, sektor IT wydaje się dość bezpieczny. Developerzy nareszcie dostali to, o co zawsze zabiegali – możliwość pracy zdalnej. Zgadzam się z tym, że sytuacja jest poważna, ale powinniśmy też bardzo ostrożnie pisać czarne scenariusze. Trzymajmy się faktów i dajmy sobie trochę czasu.


Pełna treść artykułu: The coronavirus outbreak will affect the way people work and search for jobs. Here is why

Styl Zarządzania Anno Domini 2022

wtorek, 05 października, 2021
@IMSA Search Global Partners
Leadership 2022
Od założyciela start-upu po dyrektora generalnego firmy z listy Fortune 500 – przywództwo polega na inspirowaniu innych. Przed pandemią, oprócz Motywującego, przywództwo…

Podcast: Skrzydlaty HR – #1 Marzena Mielecka / Human-Centric Leadership

czwartek, 23 września, 2021
@Monika Ciesielska
Wszystkich liderów, dla których rozwój i zmiana są naturalne i pożądane, zapraszamy na premierową rozmowę podcastu Moniki Ciesielskiej „Skrzydlaty HR”, przeprowadzoną z…

Podcast Moniki Ciesielskiej: “Skrzydlaty HR”

czwartek, 16 września, 2021
@Monika Ciesielska
Skrzydlaty HR
“Był taki czas gdy zapragnęłam zostać nawigatorem lotniczym i spędzałam czas z głową w chmurach, zachwycając się światem, który z góry wyglądał…