Badania
i Publikacje

Zapraszamy do lektury

Zwalczanie uprzedzeń. Jak zapewnić obiektywność procesu rekrutacji?

wtorek, 10 marca, 2020
@IMSA Search Global Partners

Firmy nie wybierają właściwego kandydata na stanowisko kierownicze w 82% przypadków. Dlaczego? Z powodu stronniczego procesu zatrudniania. Jak się upewnić, że nie popełniamy tego błędu?

Proces rekrutacji powinien być odporny na uprzedzenia. Zadaniem specjalistów w poszukiwaniach kadry kierowniczej, jest stworzenie obiektywnego i przejrzystego procesu rekrutacji. Łatwiej jest jednak powiedzieć niż zrobić i niewielu rekrutujących ma odwagę to przyznać. Stąd wypowiedź Kristen Pressner, Global Head Human Resources w Roche Diagnostics, była bardzo ważna dla tych, którzy parają się zatrudnianiem pracowników bez względu na szczebel. „Pozwólcie mi to po prostu powiedzieć. Mam uprzedzenia w stosunku do kobiet liderek. Nikt nie może być tym bardziej zaskoczony niż ja. Jestem przecież kobietą-liderem” – przyznała Pressner na TEDxBasel w 2016 r. Podczas swojego przemówienia opowiedziała historię budowania samoświadomości swoich uprzedzeń. Morał tej historii jest prosty: nie ma ludzi świętych i nieomylnych, nawet wśród rekrutujących. Poza tym, jak pokazują statystyki, problem uprzedzeń w zatrudnieniu może być bardziej rozległy, niż nam się wydaje.

Błąd w zatrudnianiu i przerażające statystyki

Dlaczego rekruterzy powinni unikać uprzedzeń podczas procesu rekrutacji? Odpowiedź jest dość prosta. Działając pod wpływem uprzedzeń, specjaliści HR nie zatrudniają najlepszego możliwego kandydata na konkretne stanowisko. Kak często to się dzieje? Według Gallupa firmy nie wybierają kandydata z odpowiednim talentem na stanowiska kierownicze w 82% przypadków. Oznacza to, że organizacje wybierają najlepszego menedżera tylko raz na pięć pracowników.


Pełna treść artykułu: Combatting bias. How to make sure your recruitment process is objective?

Podcast: “Skrzydlaty HR” – #8 Dorota Minta / Jak regulować emocje?

poniedziałek, 14 marca, 2022
@Monika Ciesielska
„Pomaganie innym w sytuacji w jakiej jesteśmy wymaga ogromnej uważności i wsłuchania się w potrzeby drugiej osoby. Reakcje na traumę i stres…

Podcast: „Skrzydlaty HR” – #7 David Nirenberg, Mitch Berger / Rekrutacja nowej ery

czwartek, 17 lutego, 2022
@Monika Ciesielska
Jak zmienił się rynek pracy podczas pandemii i jak wpłynęło to na proces rekrutacji? Kto wie o tym lepiej niż my, rekruterzy…

Podcast: Skrzydlaty HR – #6 Szymon Janiak / Rola HR w Venture Capital

wtorek, 25 stycznia, 2022
@Monika Ciesielska
Świat startupów, w którego krajobraz wpisane są nowe technologie, postęp, zmiana, innowacje, wszystkie te rundy finansowania, o tak – ten świat wydaje…