Badania
i Publikacje

Zapraszamy do lektury

Szklany sufit, a stanowiska kierownicze. Czy zdołamy go rozbić?

środa, 27 listopada, 2019
@IMSA Search Global Partners

Jak sprawić, by świat najwyższej kadry zarządzającej odzwierciedlał równość płci i dlaczego jest to dobre dla gospodarki? Rozmawiamy z trzema kobietami, dyrektorkami, partnerkami globalnej organizacji IMSA Search we Włoszech, Meksyku i Kenii.

Ani świat, ani rynek pracy nie reprezentują równości płci. Czy to się wkrótce zmieni? Zadaliśmy to pytanie trzem przedsiębiorcom i ekspertkom w zakresie wyszukiwania kadry kierowniczej, z trzech różnych kontynentów. Marianna Carbonari prowadzi IMSA Search we Włoszech, Lizette Ibarra jest szefem IMSA Search w Meksyku, a Vanessa Strong prowadzi IMSA Search Kenii. Dyskusja dotyczy równości płci na najwyższych stanowiskach kierowniczych.

Na zeszłorocznej liście Fortune 500 znalazło się więcej kobiet na stanowisku CEO niż kiedykolwiek wcześniej. Ale jeśli przejdziemy przez ranking szczegółowo, okazuje się, że znalazły się w nim… 33 kobiety. To około 6,6% całej listy. Czy powinniśmy pochwalić postęp, czy potępić zmianę, która postępuje tak powolnie?

Lizette Ibarra, IMSA Meksyk: Cóż, wierzę, że droga do rozbicia szklanego sufitu przez kobiety, jest jeszcze bardzo długa.

Marianna Carbonari, IMSA Włochy: Zgadzam się! Włochy znalazły się w gronie krajów, które poczyniły największe postępy związane z włączaniem kobiet do rad korporacyjnych. Jest to wynik ważnego aktu prawnego, tzw. Golfo Mosca, wprowadzonego we Włoszech w 2012 r. Ale obecność kobiet na szczeblu zarządu nadal dotyczy mniejszości firm. I nie jesteśmy jedynym krajem europejskim walczącym z tą statystyką.

Vanessa Strong, IMSA Kenia: Mamy podobną sytuację w Kenii, ale powinniśmy również zauważyć, że kobiety w miejscu pracy zrobiły wielkie postępy. Oczywiście w większości firm nadal istnieją nierówności, ale myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, aby je zatrzymać. Nie twierdzę, że będzie łatwo. Badania lokalne i międzynarodowe wykazały, że kobiety zarabiają około 80% tego, co zarabiają ich męscy partnerzy w tej samej roli, posiadając to samo wykształcenie i doświadczenie.


Pełna treść artykułu: The glass ceiling and the top management positions. Are we going to crack it?

Styl Zarządzania Anno Domini 2022

wtorek, 05 października, 2021
@IMSA Search Global Partners
Leadership 2022
Od założyciela start-upu po dyrektora generalnego firmy z listy Fortune 500 – przywództwo polega na inspirowaniu innych. Przed pandemią, oprócz Motywującego, przywództwo…

Podcast: Skrzydlaty HR – #1 Marzena Mielecka / Human-Centric Leadership

czwartek, 23 września, 2021
@Monika Ciesielska
Wszystkich liderów, dla których rozwój i zmiana są naturalne i pożądane, zapraszamy na premierową rozmowę podcastu Moniki Ciesielskiej „Skrzydlaty HR”, przeprowadzoną z…

Podcast Moniki Ciesielskiej: “Skrzydlaty HR”

czwartek, 16 września, 2021
@Monika Ciesielska
Skrzydlaty HR
“Był taki czas gdy zapragnęłam zostać nawigatorem lotniczym i spędzałam czas z głową w chmurach, zachwycając się światem, który z góry wyglądał…